środa, 14 października 2015

52 Imiona na deseczkach?

 Świetny sposób na sprawdzanie obecności!

             Dnia 16. 09. 2015 roku odbyła się zbiórka zastępów, na którą wszystkie zastępy przyszły w bardzo licznym stanie. Udział wzięli: dh Paulina Sorocka, dh Weronika Brytańczyk, dh Justyna Podmokły, dh Julia Ingarden, dh Zuza Bogacz, dh Ania Kordula, dh Karolina Panuś, dh Gabriela Jamróz, dh Magda Kocajda, dh Magda M, dh Basia Kowalska, dh Jan Malczewski, dh Mateusz Mazur, dh Mikołaj Kęsek, dh Radek Zduń, dh Kuba, dh Antek K, dh Hania Jachymczak, dh Martyna Żądło oraz dh Kinga Bicz.
                Na początku zbiórki każdy zastęp dostał kawał deski, piłę oraz zadania. Jako pierwsze musieli pociąć tak tą deskę by starczyło jej dla wszystkich w zastępie. Wszyscy zabrali się do tego ochoczo. Jako drugie zadanie dostali wymyślenie nazw zastępów, piosenek oraz narysowanie projektu proporców. Gdy wszyscy skończyli na wcześniej przygotowanych deskach zaprojektowali swoje imiona. Następnie wypalili je wypalarką do drewna. Niestety nie wszyscy zdążyli lecz nic straconego dokończą na następnej zbiórce.
                Na koniec zbiórki zaśpiewaliśmy „Bratnie słowo” oraz puściliśmy tradycyjną Awangardową „falę”. Z zbiórki na zbiórkę wychodzi nam ona coraz lepiej! Po czym udaliśmy się do naszych domów.




 Wpisu dokonała: Weronika Brytańczyk

51. Sucha Polana

Jak zwykle najliczniejsi!


            12 września 2015 na Suchej Polanie odbył się 25 Zlot Szlakami Walk Partyzanckich. W uroczystościach wzięli udział Strzelcy, "Halniak"- myślenicka Obrona Terytorialna, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, strażacy oraz bardzo licznie przybyły poczty sztandarowe. Wśród nich nie mogło zabraknąć i przedstawicieli naszego hufca. W poczcie stali: dh Justyna Podmokły, dh Bartłomiej Bierówka i dh Karolina Ingarden. Oprócz nich z "Awangardy" na Suchej Polanie byli: dh Paulina Figlewicz, dh Julia Ingarden, dh Emilia Kaczmarek, dh Karolina Panuś, dh Magda Mróz, dh Magda Kocajda, dh Mikołaj Kęsek, dh Jakub Starzak, dh Jan Malczewski, dh Kacper Trybała i dh Antoni Kucharski.

            Spotkaliśmy się o godzinie 8.00 pod hufcem, skąd poszliśmy na busa do Poręby, a z tamtąd weszliśmy na Suchą Polanę. Po uroczystej, polowej Mszy Świętej zjedliśmy poczęstunek: grochówkę lub kiełbasę (co kto wolał). Potem wzieliśmy udział w grze harcerskiej z innymi drużynami: "Wypustkami" i "Kedywem", na zakończenie i podsumowanie HALu- Harcerskiej Akcji Letniej. Później zeszliśmy z powrotem do Poręby i rozeszliśmy się do domów.








Wpisu dokonała: Julia Ingarden

wtorek, 15 września 2015

50. Wróćmy wspomnieniami do...

1 września

      Po wakacyjnej przerwie wracamy z naszymi zbiórkami. Nowy rok oznacza nowe wyzwania, nowe twarze, nowe przygody i nie zapomniane chwile! 

      Na pierwszej zbiórce w tym roku harcerskim nie mogło zabraknąć: dh Pauliny Sorckiej, dh Weroniki Brytańczyk, dh Justyny Podmokły, dh Eweliny Widlak, dh Julii Ingarden, dh Kasi Jasek, dh Emilii Tylko, dh Darii Bicz, dh Emilii Kaczmarczyk, dh Zuza Bogacz, dh Asia Proszek, dh Radka Zdunia, dh Janka Malczewskiego, dh Mateusza Mazur, dh Mikołaja Kęska, dh Kacpra Trybały.
     Na początku zbiórki przywitał nas dh Kamil Sorocki, który przeprowadził dla nas zbiórkę o symbolice Wędrowniczej Watrze. Odpowiedział na wszystkie zadane mu pytania. 
     Po zakończeniu tej części zbiórki zawiązaliśmy krąg i odśpiewaliśmy "Bratnie słowo". Musieliśmy się spieszyć gdyż w tym dniu miało się odbyć przekazanie harcerek z 83 MDH "Kedyw" na studzienkach. Po drodze dostaliśmy wiadomość, że harcerze są już przy kościółku św. Jakuba więc poszliśmy górną drogą. Musieliśmy być bardzo cicho. Gdy doszliśmy na miejsc ustawiliśmy się w pół kole a na środku stały lampiony. Byliśmy gotowi na przyjęcie nowych harcerek. Nagle w oddali zauważyliśmy je. Gdy doszły zostały uroczyście przywitane przez dh Paulinę oraz dh Weronikę. Razem wysłuchaliśmy gawędy oraz ustaliliśmy podział zastępów. Podczas zbiórki nowe zastępy dostały pierwsze zadanie. Każdy zastęp musiał przygotować scenki przedstawiające członków zastępów. Wszystkie zastępy wykonały swoje scenki wzorowo, a dzięki temu poznaliśmy siebie bliżej. 
     Na koniec zawiązaliśmy krąg, powtórnie odśpiewaliśmy "Bratnie słowo" i puściliśmy "Awangardową falę". W tym roku nasza fala zapowiada się bardzo dobrze.

Wpisu dokonała: Weronika Brytańczyk


wtorek, 1 września 2015

49. Kamień, wiersz i węzeł płaski

Przejście z  5 MDH "Watra"

‪#‎Harcerskielato‬ jeszcze się nie kończy!

Dnia 28.08.2015 odbyła się niezapomniana zbiórka dla każdego z nas. Udział w jeszcze letnim spotkaniu wzięli: dh Paulina Sorocka, dh Ewelina Widlak, dh Zuza Bogacz, dh Ania Kordula, dh Weronika Brytańczyk, dh Radek Zduń, dh Jan Malczewski oraz licznie 5 MDH „Watra”. Zbiórka była wyjątkowa, ponieważ z drużyny harcerskiej dh Emilia Tylko, dh Mateusz Mazur, dh Antek Jachymczak, dh Kacper Trybała, dh Mikołaj Kęsek, dh Maciej Gmyrek, dh Antek Kucharski oraz dh Kuba (..) przeszli do drużyny starszo harcerskiej.

                Zbiórka rozpoczęła się na rynku. Przybyli harcerze zostali podzieleni na patrole, w których brali udział w biegu. Podczas gry harcerze zapoznali się z tradycjami Awangardy. Mogli dowiedzieć się o naszych planach i zamierzeniach na ten rok. Na końcu biegu na harcerzy czekała rozpalona watra, a przy niej czekała dh Paulina. Gdy wszyscy usiedli w kręgu według naszej tradycji został przeczytany wiersz Juliana Przybosia. Następnie drużynowa opowiedziała gawędę o naszej drużynie. Każdy wysłuchał jej dokładnie. Nagle dh Martyna poprosiła o wystąpienie osób wyżej wymienionych. Dh Martyna pożegnała się z gromadką harcerzy i oddała ich w ręce dh drużynowej starszo harcerskiej. Dh Paulina wręczyła nowym awangardowiczom kamienie, które są symbolem gór. Fragment wiersza, jako symbol Juliana Przybosia oraz węzły płaskie na chustę jako symbol braterstwa, i które mają zachować, by przekazać w przyszłym roku osobom, które dopiero do nas dołączą. Po czym razem z dh Weroniką serdecznie pogratulowały już harcerzom straszym.
                 Na koniec zbiórki zaśpiewaliśmy "Bratnie słowo"  oraz puściliśmy "awangardową falę"

Wpisu dokonała: Weronika Brytańczyk

poniedziałek, 11 maja 2015

48. "Jabula"- "Radujcie się"

Fe-Ku-Har 2015


Dnia 26. 04. 2015 r odbył się coroczny Festiwal Kultury Harcerskiej (zwany tradycyjnie FeKuHar’em) organizowany prze Hufiec Myślenice. O godzinie 14 przygotowani po wcześniejszych próbach spotkaliśmy się pod budynkiem Domu Parafialnego gdzie na ogromnej scenie odbył się tegoroczny festiwal o haśle “Jabula” - “Radujcie się!”. Udział w tym wydarzeniu wzięli: dh Paulina Sorocka, dh Julia Ingarden, dh Zuza Bogacz, dh Asia Proszek, dh Ania Kordula, dh Justyna Podmokły, dh Gabriela Jamróz, dh Jan Malczewski oraz dh Weronika Brytańczyk.
                Tegoroczny festiwal obejmował kilka kategorii, w których można było wziąć udział, a były to: piosenka harcerska, scenka afrykańska, piosenka afrykańska, taniec afrykański. Awangarda wzięła udział tylko w trzech kategoriach tj. piosenka harcerska, piosenka afrykańska oraz taniec afrykański. Podczas tego festiwalu mimo małego składu nie mogło i nas zabraknąć! Przez kilkanaście zbiórek w tajemnicy przed innymi drużynami ćwiczyliśmy śpiewanie piosenki harcerskiej pod tytułem „Iskierka”. Gdy nadeszła chwila, w której zostaliśmy wywołani na scenę powiedzieliśmy sobie, że będzie dobrze i damy radę. Ogarnęła nas lekka trema z którą w mgnieniu oka poradziliśmy sobie. Bardzo piękna piosenka, a w naszym wykonaniu jeszcze lepsza. Słuchacze bardzo się zaciekawili tą piosenką, gdyż nigdy wcześniej nie słyszeli takiej. Gdy skończyliśmy śpiewać widownia nagrodziła nas gromkimi brawami. Po występach w tej samej kategorii innych drużyn przyszedł czas na piosenkę afrykańską. Awangarda zaprezentowała piosenkę „Malajka” w języku Swahili. Również zostaliśmy nagrodzeni brawami. Gdy przyszedł czas na scenkę w głowach mąciły się nam pytania występować czy nie… Po naradzie doszliśmy do wniosku, że jest nas za mało do przedstawienia scenki, którą mięliśmy zaplanowaną i po prostu nie braliśmy udziału w tej kategorii. Po obejrzeniu wspaniałych scenek zuchów i innych harcerzy była krótka przerwa, a po niej kolejna kategoria „taniec afrykański” gdzie zastęp Dionizy wziął udział. Zuza, Ania, Asia i Julka zaprosiły jeszcze na scenę dwóch chłopców ze Złotych Orłów - Karola Pudlika oraz Kubę Bassarę. Zachęciły również publiczność, by się również i oni przyłączyli. Publiczność z radością przyjęła ich zaproszenie.
                Gdy po całym dniu występów nadszedł czas na ogłoszenie wyników Awangarda zajęła pierwsze miejsce w kategorii „taniec afrykański” oraz dyplom za uczestnictwo w festiwalu. Jesteśmy wszyscy bardzo dumni i szczęśliwi, że w tak krótkim czasie zmobilizowaliśmy się i wzięliśmy udział. Kto wie? Może kolejny rok będzie dla nas jeszcze lepszy? Do zobaczenia na zbiórce!




                        Wpisu dokonała Weronika Brytańczyk